انواع هواپیمای جنگی ، عکس هواپیما ، پیشرفته ترین هواپیماها ، جدیدترین هواپیماها، هواپیمای نظامی


پیشرفته ترین هواپیماهای دفاعی ونظامی آمریکایی

بودجه پایه وزارت دفاع آمریكا در سال مالی 2010 بالغ بر 500 میلیارد دلار بوده است كه بخش اعظمی از آن صرف پروژه های مرتبط با توسعه و ساخت هواپیماها، تانك ها، كشتی ها و دیگر تجهیزات نظامی می شود.

آن‌چه در ادامه خواهید خواند، درباره برخی از پرهزینه‌ترین و گران‌قیمت‌ترین تجهیزات نظامی آمریكا است.

نورث روپ گرومن. بی- 2 اسپریت(روح) Northrop Grumman B-2 Spiritبی- 2 یكی از بهترین بمب افكن های رادارگریز آمریكا بوده كه از قابلیت حمل سلاح و بمب های اتمی و غیر اتمی برخوردار است. قابلیت رادارگریزی پیشرفته، این اجازه را به بی- 2 می دهد تا به راحتی در خطوط مجهز دفاعی دشمن نفوذ كرده و اهداف خود را منهدم نماید. بر اساس برنامه ریزی های اولیه، سفارش ساخت 132 فروند از این هواپیما در نظر گرفته شده بود كه به دلیل هزینه های بالای تولید قرارداد اولیه برای تولید 21 فرود در سال 1987 به امضا رسید. هزینه تولید بی- 2 در سال 1997، رقمی بالغ بر 737 میلیون دلار بوده كه در حال حاضر این رقم با توجه به هزینه های مربوط به تامین قطعات و نگهداری حدودا به 2 میلیارد دلار افزایش یافته است.


بل - بوئینگ. وی- 22 اُسپری(عقاب دریایی) Bell-Boeing V-22 Ospreyوی- 22 هواگردی چند منظوره با قابلیت نشست و برخاست به صورت عمودی همانند یك هلكوپتر است. اما با توجه به قابلیت چرخش موتورها و تبدیل شدن به یك هواپیما، وی- 22 می تواند از هر هلكوپتری سریع تر پرواز كرده و به حداكثر سرعت هواپیماهایی كه از موتور توربو پرآپ برخوردار هستند دست یابد. اولین عملیات نظامی این هواگرد به سال 2007 و در جنگ عراق صورت پذیرفت. از سال 2008 هزینه پروژه وی- 22، 27 میلیارد دلار بوده و بر اساس گزارش های منتشر شده هزینه تولید هر فروند از این هواگردها 67 میلیون دلار است.


نورث روپ گرومن. یو اس اس جورج اچ.دبلیو بوش USS George H.W. Bush /CVN-77این ناو هواپیمابر به افتخار سرباز كهنه كار و رئیس جمهور سابق آمریكا جورج اچ.دبلیو بوش نامگذاری شده است. این كشتی آخرین ناو جنگی با قابلیت حمل گستره وسیعی از تجهیزات نظامی است كه برای نیروی دریایی آمریكا ساخته شده است. ساخت این ناو در سال 2001 و با هزینه تولیدی بالغ بر 6.2 میلیارد دلار آغاز و در سال 2009 با به پایان رسیدن پروژه، در ویرجینیا به آب انداخته شد. با توجه به طول تقریبی 335 متر ناو هواپیمابر بوش، یكی از طولانی ترین كشتی های جهان است. حداكثر سرعت این ناو بالغ بر 30 گره دریایی بوده كه نیروی خود را از 2 راكتور هسته ای تعبیه شده در این كشتی دریافت می كند.


لاكهید مارتین. اف- 35 لایتنینگ 2 (صائقه) Lockheed Martin F-35 Lightning IIاف- 35 به عنوان بخشی از پروژه مشترك میان آمریكا، بریتانیا و سایر متحدان مطرح با عنوان "جنگده های تهاجمی مشترك" شكل گرفته است. این هواپیما برای انجام ماموریت های هوایی، دریایی و شناسایی طراحی و ساخته شده است. اف- 35 می تواند به توپ گاتلینگ و هشت نوع موشك مختلف مجهز گردد. از سوی دیگر قابلیت حمل بمب اتمی بی- 61 نیز از دیگر امتیازهای برجسته این هواپیما محسوب می شود. هزینه تولید هر فروند اف- 35، 122 میلیون دلار بوده و آمریكا طی قراردادی به ارزش 323 میلیارد دلار، قصد دارد دو هزار فروند از این هواپیما را به ناوگان هوایی خود اضافه نماید. در زمان امضای این قرارداد در سال 2001، لاكهید مارتین ركورد بزرگترین قرارداد نظامی تاریخ را به خود اختصاص داد.


مك دانل داگلاس. اف/اِی- 18 هرنت(زنبور سرخ) McDonnell Douglas F/A-18 Hornetاف/ای- 18 توسط شركت مك دانل داگلاس معرفی و توسط شركت بوئینگ كه در سال 1997 این شركت را خریداری كرد به تولید خود ادامه داد. وظیفه اصلی این جنگنده انجام ماموریت های شناسایی و پشتیبانی هوایی است. هرنت می تواند به حداكثر سرعت 1190 مایل بر ساعت رسیده و در مدت زمان كوتاهی به سقف پروازی 50 هزار پایی دست پیدا كند. هزینه تولید هر فروند از این هواپیما برابر با 57 میلیون دلار است.


بوئینگ. ایی اِی- 18 جی گرولر Boeing EA-18G Growler


هدف از طراحی و ساخت این جنگنده حضور در جنگ های الكترونیك است. ایی ای- 18 می تواند با استفاده از امواج الكترومغناطیسی، تجهیزات و سلاح های دیگری كه در این زمینه در اختیار دارد باعث اختلال در سیستم های راداری و ارتباطی دشمن شود. آغاز تولید این محصول به سال 2007 باز می گردد و از سال 2009 فعالیت عملیاتی خود را آغاز كرده است. هزینه تولید هر فروند از این هواپیما برابر با 67 میلیون دلار است.


جنرال داینامیكس. خودرو جنگی چند منظوره Expeditionary Fighting Vehicle
این خودرو نظامی از قابلیت حركت در آب و خشكی برخوردار است. از این وسیله می توان برای انتقال نیروها از دریا به خشكی استفاده كرد. این در حالی است كه این خودرو جنگی در خشكی از قابلیت هایی همانند یك تانك سود می برد. هزینه تولید هر دستگاه از این وسیله بالغ بر 22 میلیون دلار بوده و انتظار می رود هزینه كلی این پروژه تا سال 2015 برابر با 15 میلیارد دلار باشد.
گرومن. ایی- 2 دی هاوك آی(چشم شاهین) Grumman E-2D Advanced Hawkeye
ایی- 2 دی در واقع بهترین مدل از این سری هواپیما بوده كه از سال 1960 تاكنون در حال تولید است. سیستم پیشرفته رادار این هواپیما قدرت كنترل و بررسی محیط پیرامون آن را تا سه برابر افزایش داده است. ایی- 2 اولین پرواز خود را در سال 2007 انجام داده و هزینه تولید 232 میلیون دلاری را برای گرومن به همراه داشته است. سیستم های الكترونیكی هوایی جدید در كنار قابلیت ارتباط با ماهواره و سوخت گیری در آسمان از دیگر ویژگی های شاهین تیز بین گرومن محسوب می شود. تحویل این هواپیما به نیروی دریایی آمریكا نیز از سال 2010 آغاز شده است.


بوئینگ. سی- 17 گلوب مستر 3 Boeing C-17 Globemaster III


این هواپیمای ترابری- نظامی آمریكا از سال 1993 فعالیت عملیاتی خود را آغاز كرده است. توانایی حمل 100 سرباز با امكانات نظامی كامل این هواپیما را به یكی از مهره های كلیدی آمریكا در جنگ عراق و افغانستان مبدل كرده بود. این در حالی است كه هزینه تولید هر فروند سی- 17 برابر با 191 میلیون دلار است. این هواپیما در نیروی هوایی كشورهای بریتانیا، كانادا و ناتو نیز به فعالیت می پردازد.


لاكهید مارتین. اف- 22 رپتور Lockheed Martin F-22 Raptorبدون هیچ گونه شك و تردیدی و به اعتقاد بسیاری از كارشناسان صنایع نظامی و هوایی جهان، اف- 22 بهترین جنگنده حال حاضر جهان است. حتی با نگاهی مختصر به ظاهر این پرنده خوش ساخت نیز می توان به درستی این اظهار نظرها پی برد. هرچند اطلاعات چندانی در ارتباط با مراحل و مواد مورد استفاده در ساخت این هواپیما از سوی وزارت دفاع آمریكا منتشر نشده است اما قابلیت شكستن دیوار صوتی، رادار گریزی كامل و حمل موشك های كروز را می توان به عنوان بخش كوچكی از توانایی های رپتور در نظر گرفت. هزینه ساخت هر فروند از این هواپیما بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی نیروی هوایی آمریكا بالغ بر 150 میلیون دلار و هزینه كلی تولید آن بالغ بر 65 میلیارد دلار است. هزینه های سنگین تولید اف- 22 باعث شد تا وزارت دفاع آمریكا در سال 2009 خواستار توقف این پروژه شود. پس از آن مجلس سنا به این درخواست رای مثبت داده و سه ماه بعد با قانونی شدن لایحه سیاست نظامی آمریكا بودجه این پروژه به طور كامل قطع شد